28
مه

کرونا زیرخم لیگ برتر را گرفت


عرفان حاج‌بابایی: آغاز دوباره رقابت های لیگ برتر،اصلی ترین دغدغه این روزهای مسئولان فوتبال کشور است. لیگی که در اسفندماه و در پی شیوع ویروس کرونا در سطح کشور به حالت تعطیل در آمد و حالا قرار است که دوباره از سر گرفته شود البته با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی. پروتکل هایی از قبیل عدم حضور تماشاگران در ورزشگاه ها و حضور محدود اهالی رسانه، فاصله گذاری روی نیمکت ذخیره ها و رختکن و همچنین کمترین تماس بدنی ممکن در زمین مسابقه.

سازمان لیگ هم با اعلام زمان بندی شروع مجدد مسابقات،از باشگاه ها خواست تا ضمن چک کردن سلامتی بازیکنان خود با گرفتن تست کرونا،تمرینات را از اوایل خرداد کم کم استارت بزنند تا پس از گذشت حدود یک ماه، در تاریخ 29 خرداد و با برگزاری دیدار عقب افتاده تیم های فولاد خوزستان و استقلال تهران استارت مجدد لیگ خورده شود.

اتفاقی که عده ای را خوشحال و عده ای را ناراحت کرد. پرسپولیسی ها بی تردید از اعلام تاریخ شروع مجدد لیگ خوشحال بودند چون آن ها از ابتدا هم می خواستند بازی ها ادامه پیدا کند و حتی سرمربی و سرپرست این تیم هم بارها در مصاحبه های خود بر این مسئله صحه گذاشته بودند. اما اکثر تیم های لیگ برتری در این خصوص رضایت نداشتند و آغاز دوباره بازی ها را خطرناک عنوان می کردند.

در همین خصوص فرهاد مجیدی سرمربی تیم استقلال روز سه شنبه با انتشار نامه ای خطاب به احمد سعادتمند،مدیرعامل باشگاه استقلال و سعید رمضانی معاون ورزشی این باشگاه، نسبت به شرایط کرونایی در فوتبال ایران ابراز نگرانی کرد. در این نامه مجیدی با اشاره به مثبت اعلام شدن تست کرونا چند بازیکن و اعضای برخی تیم‌های مختلف لیگ برتر، از سعادتمند و رمضانی خواسته که این موضوع را پیگیری کنند که آیا ارگان یا نهادی می‌تواند تضمین دهد که در صورت ادامه تمرینات و آغاز مسابقات، سلامتی بازیکنان بیش از این به خطر نمی‌افتد یا نه و اگر چنین ارگان یا نهادی وجود دارد، بهتر است معرفی شده تا تضامین لازم از آنجا گرفته شود. مجیدی در این نامه اعلام نموده در صورتی که تضمینی در این زمینه وجود نداشته باشد تصمیمات مقتضی در این خصوص اتخاذ خواهد شد.

در تاریخ 29 خرداد و با برگزاری دیدار عقب افتاده تیم های فولاد خوزستان و استقلال تهران استارت مجدد لیگ خورده می‌شود.

همچنین فرهاد حمیداوی،مالک باشگاه شهرخودرو مشهد هم که 2 نفر مشکوک به کرونا در تیم خود دارد، در مورد از سرگیری مسابقات گفت: من فکر می‌کنم نشاط جامعه ما نیز هیچ نیازی به برگزاری این رقابت‌ها با این شرایط نداشته باشد. شما می‌دانید از عوامل نیروی انتظامی گرفته تا اصحاب رسانه و سایر عوامل، نزدیک به ۵۰۰ نفر برای یک بازی آن‌هم بدون تماشاگر دخالت دارند. واقعاً چه کسی پاسخگوی ابتلای هرکدام از این افراد به این ویروس مهلک است؟

کرونا مثبت‌ها لیگ را تعطیل می‌کنند؟

با توجه به الزام باشگاه به اخذ تست کرونا از بازیکنان برای شروع مجدد تمرینات، از اوایل خردادماه این اقدام از سوی باشگاه ها صورت پذیرفته و حالا با گذشت حدود یک هفته از آغاز این فرایند، کم کم جواب این تست ها از سوی تیم پزشکی باشگاه ها منتشر می شود. جواب هایی که حالا شاید ادامه برگزاری لیگ را تحت الشعاع خود قرار دهد.

اولین شوک کرونایی را باشگاه گل گهر سیرجان به لیگ برتر وارد کرد. این باشگاه روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای رسمی نوشت:« پس از انجام تست کرونا توسط یکی از معتبرترین آزمایشگاه‌های کشور به باشگاه گل‌گهر اعلام شد که متاسفانه تعدادی از بازیکنان و کادر فنی تیم به ویروس مذکور مبتلا هستند. از آن‌جا که سلامت بازیکنان، کادر فنی و خانواده ایشان مهم‌ترین دغدغه باشگاه گل گهر است، بلافاصله تمرینات تیم فوتبال گل‌گهر تعطیل شد و کلیه بازیکنان و کادر فنی نیز قرنطینه شدند. متعاقب این ماجرا با تصمیم پزشک تیم مقرر شد که یک‌بار دیگر از همه‌ی اعضای تیم تست‌های لازم گرفته شود.»

سپس نوبت به باشگاه فولاد خوزستان رسید که با انتشار بیانیه ای خبر از کرونایی شدن 5  نفر(سه نفر از کادر تیم و دو نفر از بازیکنان) از اعضای تیم بزرگسالان این باشگاه دهد. روز گذشته هم باشگاه ماشین سازی اعلام کرد که 6 نفر از اعضای این تیم کرونامثبت هستند و تیم تراکتور هم تمریناتش را تا اعلام نتیجه تست کرونای اعضای تیم تعطیل اعلام کرده است.

بیشتر بخوانید: برگزاری لیگ چه خطراتی دارد؟

حال با این اوصاف، شروع مجدد رقابت های لیگ برتر بیش از همیشه در معرض تهدید است. لیگی که شروع دوباره اش مخالف زیاد دارد و حالا مخالفان بهانه خوبی به نام مثبت شدن تست کرونای اعضای تیم یافته اند. بهانه ای که موافقان شروع لیگ معتقدند تا صحبت از آغاز لیگ برتر شد ناگهان خود را بروز داد وگرنه تا پیش از این هیچکدام از بازیکنان و مربیان کرونایی از بیماری خود خبر نداشتند!

در نهایت باید دید سرنوشت لیگ نوزدهم به کجا خواهد رسید و چه کسانی تصمیم نهایی را در خصوص پرماجراترین دوره تاریخ رقابت های لیگ برتر خواهند گرفت. لیگی که دیرتر از همیشه شروع شد و حالا شاید حتی به پایان هم نرسد.

254 251

برچسب‌ها:, , , , ,

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

شما اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *