20
دسامبر

گزینه جدید خارجی سرمربیگری تیم ملی هندبال کیست؟قرار است فدراسیون هندبال در این هفته سرمربی خارجی تیم ملی هندبال را معرفی کند.

به گزارش ایسنا، تیم ملی هندبال ایران آخرین بار در بهمن ۹۸ در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کرد و بعد از آن در هیچ مسابقه رسمی حاضر نشد و اردوهای تیم ملی هم تشکیل نشده است. علیرضا حبیبی آخرین سرمربی تیم ملی هندبال ایران بود که اوایل خرداد (۳۰ اردیبهشت) بعد از آسیب‌شناسی نتایج تیم ملی در دو تورنمنت انتخابی المپیک ۲۰۲۰ و قهرمانی آسیا از سمت خود کناره‌گیری کرد.

بعد از کناره‌گیری حبیبی از سمتش فدراسیون هندبال نیز اعلام کرد که با توجه به اینکه هیچ رویداد آسیایی در رده بزرگسالان در پیش نیست تنها تیم ملی زیر ۲۵ سال در قالب تیم امید تشکیل و کادرفنی هم معرفی خواهد شد. اکنون ۱۰ ماه از آخرین حضور تیم ملی هندبال در یک تورنمنت رسمی گذشته ولی هنوز نه اردوی تیم ملی بزرگسالان و نه اردوی تیم ملی امید تشکیل نشده است.

البته رییس فدراسیون هندبال در ماه‌های اخیر اعلام کرده است که به دنبال جذب سرمربی خارجی است و مذاکرات اولیه انجام شده است. گویا تنها دو مورد برای نهایی شدن گزینه سرمربی‌گری تیم ملی هندبال باقی مانده که قرار است طی این هفته نهایی و سرمربی تیم ملی به زودی معرفی شود.

هندبال ایران در سال‌های اخیر با مشکلات مدیریتی و مالی زیادی دست و پنجه نرم کرده است که چوب این مشکلات را بیشتر از همه تیم ملی، جایگاه ایران در آسیا و بازیکنان این رشته خورده‌اند.

اکنون تیم ملی هندبال ایران نیاز به سرمربی دارد که در مسابقات قهرمانی آسیایی سال ۲۰۲۱ و بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ صاحب مدال شده و جواز حضور در قهرمانی جهان را برای دومین بدست آورد. همچنین دیگر زمان آن رسیده که هندبال ایران به المپیک ۲۰۲۴ راه پیدا کند. با وجود مهره‌های خوب در هندبال ایران این اهداف مستلزم اردوهای منظم و انتخاب سرمربی درجه یک دارد.

پاکدل بارها اعلام کرده است که اگر قرار بر انتخاب سرمربی درجه دو یا سه باشد ترجیحا از مربی ایرانی استفاده خواهد کرد. با توجه به این موضوع احتمالا گزینه خارجی سرمربیگری تیم ملی یک مربی درجه یک از کشور صاحب نام در هندبال خواهد بود.

هندبال ایران در ۱۸ سال اخیر (حدودا از سال ۱۳۸۱ تاکنون) ۸ مربی به خود دیده است. البته یکی از مربیان در سه دوره مختلف با تیم ملی ایران همکاری کرده است. در ادامه نگاهی به کارنامه حضور سرمربیان خارجی پیشین تیم ملی هندبال در سال‌های اخیر خواهیم داشت:

دراگان نیشویچ:
چهارمی مسابقات غرب آسیا سال ۱۳۸۱ شمسی با سرمربی تیم ملی هندبال ایران دراگان نیشویچ

یوری کلیموف روسی:
دومی مسابقات غرب آسیا، چهارمی قهرمانی آسیا ۲۰۰۷ اصفهان، برنز بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ قطر و چهارمی قهرمانی آسیا ۲۰۰۹ اصفهان با یوری کلیموف روسیه ای

یوری کیدیوف روسی:
یوری کیدیوف مربی 60 ساله روس به عنوان سرمربی و استفان سیدروچک به عنوان مربی هدایت تیم ایران در  قهرمانی آسیا ۲۰۱۰ لبنان را به عهده داشتن که تیم ایران هفتم شد.

بروت ماچک اسلوانیایی:
ماچک اهل اسلوونی برای بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو هدایت تیم ملی را به عهده گرفت و تیم ایران به مدال نقره این بازی‌ها دست یافت.

ایویتسا ریمانیچ نروژی:
بعد از ماچک برای مسابقات انتخابی المپیک و جام ملت‌های آسیا ریمانیچ سرمربی تیم ملی هندبال شد که تیم ملی ایران در مسابقات انتخابی المپیک کره به مدال برنز و در مسابقات جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۲ عربستان پنجم شد.

رافائل اسپانیایی:
بعد از ریمانیچ رافایل مربی ۴۴ ساله اسپانیایی هدایت تیم ملی را به عهده گرفت که تیم ملی ایران در مسابقات جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۴ سوم شد و جواز حضور در قهرمانی جهان را برای نخستین بار کسب کرد.

بازگشت مجدد ماچک:
بعد از او ماچک برای دومین بار سرمربیگیری تیم ملی را به عهده گرفت و تیم ایران در بازی‌های آسیایی اینچئون چهارم شد. همچنین هدایت تیم ایران در مسابقات قهرمانی جهان نیز به عهده ماچک بود که در این مسابقات به مقام بیست و یکم رسید.

اسماعیلاجیچ:
عرفان اسماعیلاجیچ دیگر سرمربی تیم ملی هندبال ایران بود که در ۵۴ سالگی و برای مسابقات انتخابی المپیک و قهرمانی آسیا هدایت تیم ملی را به عهده گرفت. تیم ملی ایران در مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۱۶ بعد از قطر دوم شد و جواز حضور در المپیک را از دست داد. همچنین تیم ایران در قهرمانی آسیا ۲۰۱۶ بحرین نیز پنجم شد.

محسن طاهری و علیرضا حبیبی:
بعد از اسماعیلاجیچ و با تغییر مداوم مدیریت هندبال محسن طاهری هدایت تیم ملی را به عهده گرفت اما بعد از مدتی بدون اردو و مسابقه استعفا داد. علیرضا حبیبی بعد از او هدایت تیم ملی را عهده دار شد که البته در آن مدت مسابقه رسمی برگزار نشد.

حضور سه باره ماچک:
ماچک برای سومین بار هدایت تیم ملی هندبال ایران را برای مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۸ به عهده گرفت اما با پنجم شدن تیم ملی در مسابقات از تیم ملی جدا شد.

زوران کاستاراتوییچ مونته نگرویی:
فدراسیون هندبال سه ماه مانده به بازی‌های آسیایی (۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷) با زوران کاستاراتوییچ که اهل مقدونیه بود به توافق رسید. البته تیم ملی در بازی‌های آسیایی هم نتوانست به روی سکو برود و پنجم شد و از کسب مدال بازماند. این بدترین نتیجه ایران در بازی‌های آسیایی ۶ دوره قبل بود.

علیرضا حبیبی:
آخرین سرمربی تیم ملی هندبال ایران علیرضا حبیبی بود. تیم ملی با هدایت او در مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۲۰ و قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ شرکت کرد. تیم ایران در در قهرمانی آسیا ششم شد و جواز حضور در قهرمانی جهان و المپیک را هم نتوانست کسب کند.

انتهای پیام

برچسب‌ها:, , , , , , ,

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

شما اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *