23
سپتامبر

VAR برای فوتبال ایران واجب‌تر از نان شب


زاوش محمدی: فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال ایران برای داوران بسیار پُرتنش دنبال شد. به گونه‌ای که وجه مشترک اکثر بازی‌ها اعتراض‌هایی بود که بازیکنان و کادرفنی تیم‌ها به داوران داشتند. بسیاری از تیم ها معتقد بودند در بعضی از بازی ها اشتباهات داور باعث شد تا نتایجی دیگر رقم بخورد و تیم ها از این قضیه متضرر شوند. یکی از بازی هایی که اشتباه داوری روی نتیجه بازی تاثیر داشت دیدار دو تیم ماشین سازی و ذوب‌آهن بود. همان دیداری که با اشتباهات پرشمار محمدحسین ترابیان و کمک‌هایش ۲ گل ذوبی‌ها مورد قبول واقع نشد و باخت این تیم را به همراه داشت. اشتباهات داوری در آن مسابقه آنقدر مشهود بود که در اقدامی غیرمنتظره از سوی فدراسیون، جلسه فوری برای بررسی داوری این بازی صورت گرفت. به نظر می‌رسد با توجه به اتفاقاتی که در بحث داوری در طول فصل رخ داده باید به هر نحوی شده در فصل جدید فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ استفاده از کمک‌داور ویدیویی VAR را در اولویت کاری خود قرار دهند تا دیگر هیچ باشگاهی معترض نباشد. استفاده از این فن‌آوری موجب می‌شود اشتباهات داوری به حداقل برسد.

مسلما اگر فدراسیون فوتبال به جای انتشار بیانیه‌ و جلسه‌ها مانند آنچه پس از دیدار ذوب‌آهن و ماشین‌سازی رخ داد، برای تجهیز ورزشگاه‌ها به VAR تلاش می‌کردند، اکنون فشار زیادی روی دوش داوران نبود و آن‌ها می‌توانستند در کمترین حالت،اشتباه‌های مشهود خود را تصحیح کنند. مروری بر اشتباهات داوری در فصل جاری رقابت‌های فوتبال کشورمان نشان می‌دهد که اضافه شدن کمک‌داور ویدیویی به معادلات فوتبال ایران از نان شب هم واجب‌تر است.

پربیننده‌های ورزشی: 

دلیل نیمکت نشینی بیرانوند در آنتورپ مشخص شد 

اتفاق عجیب برای مالک شهر خودرو در قطر! 

رکوردی تاریخی که مهدی طارمی آن را زد

حیدر سلیمانی، کارشناس داوری فوتبال در گفت‌وگو با خبرآنلاین درباره اشتباهات داوران گفت: اصلی‌ترین اشتباهاتی که در این فصل، داوران ملی یا بین‌المللی فوتبال ما مرتکب آن شده‌اند، مربوط به قوانینی است که فیفا آنها را به تازگی تغییر داده‌ است، مخصوصا خطای هند در محوطه جریمه. فیفا درباره این خطا ذکر کرده که اگر مهاجم در محوطه جریمه توپ به دستش اصابت کند، خطاست و این امری بدیهی است اما در ارتباط با اصابت توپ به دست مدافع در محوطه جریمه قانونی وجود ندارد و فیفا اعلام کرده تشخیص خطا بودن یا نبودن آن بر عهده داور است. ۷۰ درصد اشتباهات داوری ما مربوط به برخورد توپ به دست مدافع است که در بازی‌های اخیر مانند دیدار استقلال و سپاهان یا سپاهان و شهر خودرو نیز شاهد آن بودیم.

او در ادامه گفت: برای حل این مشکل دو راه وجود دارد. یک اینکه کمیته داوران کلاس‌های تئوری و عملی برای آموزش داوران در همین موضوع برگزار کند. کشورهای خارجی مانند ژاپن داورهای سرشناس بین‌المللی را برای آموزش داورهای ‌خود دعوت می‌کند. همچنین بسیاری از کشورها اردوهای خارجی برای داورهای خود برگزار می‌کنند. ما هم برای موفقیت فوتبال کشورمان ‌نیاز به این کلاس‌ها داریم. دوم اینکه تنبیه و تشویق را به تمام داوران باید تعمیم داد. بعضی از داورها با یک اشتباه در یک بازی مهم، چندین هفته محروم از قضاوت شده‌اند. آن داوری که چند هفته از قضاوت دور باشد بدون شک دچار مشکل خواهد شد. به جای این کار، باید به این داورها چند هفته قضاوت در لیگ‌های پایین‌تر را بدهند. محرومیت راه حل نیست.

گرچه اغلب کارشناسان داوری می‌گویند که اشتباهات داوری جزئی از بازی فوتبال است اما این اعتقاد وجود دارد که اشتباهات داوری باید جزئی از بازی فوتبال زیبا باشد نه اینکه زمینه‌ایی را فراهم آورد تا بازی فوتبال شکل و زیبایی خودش را از دست بدهد. گاهی اوقات داوران تحت تاثیر فشار تماشاگران و طرفداران تیم‌ها، تصمیمات بحث برانگیزی می‌گیرند. توهین و اهانت از سوی تماشاگران به داور باعث می‌شود تمرکز داور از بین برود و در ادامه مسابقه اشتباهات بیشتری مرتکب شود. همچنین فقدان یک جایگاه حمایتی می‌تواند ضربه‌ایی اساسی به داوران و کمک داوران بزند و در نتیجه نبودن یک تشکیلات مطمئن باعث می‌شود که داوران احساس امنیت شغلی نداشته باشند.

256 251

برچسب‌ها:, , , , , , ,

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

شما اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *